sport

Autor: Materiały prasowe
Źródło: Sport-shop.pl
Ten, kto kiedykolwiek trenował kulturystykę wie, że prawidłowy plan treningowy to podstawa. Zidentyfikowanie celów treningu, zarówno krótkoterminowych, jak i długoterminowych oraz dobór odpowiednich ćwiczeń, ich specyfikacji i intensywności daje możliwość zoptymalizowania efektów treningu oraz umożliwia ocenę postępów.

Tak jak w większości sportów, także w kulturystyce, trening musi być podzielony na etapy, w granicach których osiągane będą założone cele, np. zwiększanie masy mięśniowej czy poprawianie siły.

Napisaliśmy wpis o pokrewnej treści. Jest on na kolejnej stronie. Kliknij więc w ten link i dowiedz się szczegółów z tym związanych.

Określenie celów warunkuje specyfikację treningu, to znaczy wybór środków dzięki którym planujemy je osiągnąć. Na wspomnianą specyfikację składają się takie elementy jak:

– liczba sesji w w tygodniu,

– kolejność wykonywanych ćwiczeń,

– wykorzystane obciążenie,

– ilość serii realizowanych w czasie jednego ćwiczenia,

– liczba powtórzeń składających się na jedną serię,

– długość przerw między następnymi seriami i ćwiczeniami.

siłownia

Autor: iStock.com
Źródło: iStock.com

Prawidłowe zbilansowanie treningu oraz jego ciągła realizacja stanowią bardzo istotne segmenty, ponieważ warunkują równomierny podział obciążeń na trenowane grupy mięśni oraz zapobiegają przeciążeniu pojedynczego zespołu mięśni. Równie istotnym czynnikiem jest dopasowanie treningu do własnych możliwości. Nie każdy organizm reaguje identycznie na bodźce treningowe, co powoduje rozbieżności w osiąganych rezultatach, a może także wywoływać przemęczenie, a nawet kontuzje.

Ułożenie optymalnego panu może okazać się za trudne, zwłaszcza w przypadku początkującego. W sytuacji, gdy nie czujemy się na siłach aby samemu zaprojektować swój trening, mamy możliwość skorzystać z pomocy trenera albo powierzyć rozpisanie planu firmie, która odpłatnie tworzy plany treningowe. Dzięki temu nasz trening będzie prawidłowo rozplanowany a nam nie zostaje nic innego jak zabrać się za jego realizację.