Jeżdżenie rowerem to hobby cieszące się coraz większą popularnością. Pedałując prosto przed siebie nie tylko niwelujemy nadmierne fałdki i wzmacniamy mięśnie. Przerzucając się z pozostałych form transportu nie niszczymy również środowiska. Plusy na pewno są ważne jednak uwagę musimy w pierwszym rzędzie zwrócić na podstawowy element opisywanego sportu – rowerze. Jaki więc model powinniśmy kupić?

Wybór roweru nie jest taki prosty jakby się mogło w w pierwszym momencie wydawać. W zależności od tego po jakim terenie będziemy jeździć części budujące nasz dwukołowiec będą różne. Dobrze jest przejść przez niejeden sklep rowerowy, porozmawiać z paroma sprzedawcami i poczytać na ten temat. Różne ramy, siodełka czy wysokość kierownicy w kolejnych modelach dostarczą całkiem odmiennych doświadczeń i wrażeń z jazdy. Ważne jest, aby trafnie wybrać rowery górskie, wyczynowe czy rozrywkowe. W efekcie tego jazda dostarczy dużego zadowolenia.

Przede wszystkim warto przedstawić dwa zasadnicze typy – rowery miejskie i rowery górskie. Rowery miejskie, czy inaczej „holender” pozwalają wygodnie przemieszczać się w mieście. Charakterystycznymi elementami są wysoko umieszczona, giętka kierownica, szerokie i wygodniejsze siodełko umożliwiające jazdę w pozycji wyprostowanej i dobrą widoczność, właściwe oświetlenie i przepisowe oklejenie znakami ostrzegawczymi oraz ochrona przed promieniowaniem rtg na łańcuch zabezpieczające przed ubrudzeniem w ciągu jazdy. Niejednokrotnie uzupełnione są bagażnikiem i zabezpieczeniem przed kradzieżą. Zwyczajowo także rower miejski nie posiada przerzutek, które na równym terenie są zbędne.

Jeśli szukamy roweru odpowiedniego w góry polecamy rowery górskie (http://margaretka-swietokrzyska.pl/pl/galeria/) czyli rowery MTB (od Mountain Bike). Rowery MTB błyskawicznie zyskały rzesze fanów, które wciąż rosną. Jak sama nazwa wskazuje stworzono je do jazdy terenowej, np. w górach. Charakteryzuje je w szczególności nieduża, dodatkowo wspierana rama, mocna, ale mniej ważąca konstrukcja i porządne hamulce.

Dla ciekawostki wspomnieć można rowery poziome, których rozwiązanie techniczne sprawia, że jadący potrafią rozpędzić się do wyjątkowo dużych jak na rower szybkości. Pomijając powyższą zaletę mają one niestety kilka wad, które skutecznie zmniejszają ich popularność. Przede wszystkim narzucają one konieczność gładkiej nawierzchni, niełatwo jedzie się na nich pod górę a rowerzysta ma poważnie ograniczone pole widzenia.

Nie pozostaje zatem nic innego jak znaleźć sklep rowerowy a w nim rower idealny dla siebie i odstawić samochód do garażu.