śruby

Źródło: www.morguefile.com

Szekla jest metalową klamrą zwykle w postaci symbolu U. Używana jest wszędzie tam gdzie trzeba prędko połączyć między innymi liny. Ma ona rozmaite przeznaczenia między innymi przy sprzęcie motorowodnym, w garażu, w warsztacie, ogólnie rzecz biorąc wszędzie tam gdzie chcemy coś przyczepić, przywiesić czy zawiesić. Każda zakupiona przez nas szekla musi zawierać stosowny atest. Często szekle – zobacz i porównaj – wykorzystywane są na statkach żaglowych, czyli jednostkach pływających służących na przykład do celów turystycznych. Należy ona do tak zwanych rezerwowych drobiazgów, które musi posiadać każdy żeglarz w swej tak zwanej skrzyneczce bosmańskiej. Powinno być ich w rezerwie trochę więcej, ponieważ wielokrotnie spadają do oceanu i zatapiają się.

Obejma zaciskowa służy między innymi do mocowania węży z grubej gumy. Także wykorzystywana jest do rur wtedy utworzona jest ze stali nierdzewnej. Użycie stali nierdzewnej znacznie zmniejsza masę obejmy i czyni ją bardziej elastyczną. Jest ona wtedy o połowę lżejsza od typowych obejm żeliwnych. Należy też pamiętać o tym, że stal nierdzewna nie ulega korozji. Dzięki temu śmiało może być używana na zewnątrz, ponieważ zmienne warunki pogodowe nie mają na nią choćby minimalnego wpływu.

śrubka

Źródło: www.morguefile.com

Śruby nierdzewne są gwarancją bardzo dobrej jakości a także długowieczności. Zazwyczaj używane to śruby A2 określane potocznie, jako właśnie nierdzewne a także śruby (patrz szczegóły) A4 nazywane śrubami odpornymi na kwasy. Te pierwsze wykorzystywane są przykładowo do produkcji sprzętu gospodarstwa domowego. Te drugie są bardziej wytrwałe na korozję niż pierwsze i stosuje się je głównie w przemyśle celulozowym a także w przemyśle spożywczym i okrętowym. Śruby odróżniają się pomiędzy sobą przede wszystkim gabarytami, strukturą główki oraz zakończeniem. Śruby nierdzewne wspaniale nadają się na zewnątrz, gdzie dominują zmienne warunki pogodowe. Nierdzewność tego typu śrub czy w ogóle stali uzyskuje się dzięki dodaniu do stali odpowiednich dodatków stopowych przykładowo chromu. W związku z tym stal nierdzewna może być używana w środowisku agresywnym, jest ona odporna na wysokie temperatury i posiada lśniący połysk.

Źródło: metfix.com.pl