Projekt własnego ogrodu to sporo pracy, a gdy w centralnym punkcie umieścimy oczko wodne, musimy o nie zadbać. To naprawdę dekoracja, szczególnie jeśli włączymy w to najładniejsze rośliny. O czym trzeba wiedzieć, mając swój miniaturowy staw przy domu?

Oczko wodne jest bardzo ważnym dekoracją ogrodu dla miłośników zwierząt i roślinek wodnych. By naprawdę można było się nim szczycić i przede wszystkim chwalić znajomym, powinniśmy o nie dbać. Pielęgnacja i napowietrzanie wody muszą być regularne, dlatego należy zadbać o obowiązkowość.

Akwarium

Autor: sxc.hu
Źródło: sxc.hu

Oczyszczanie wody
Istotne, by weryfikować parametry wody specjalnymi sprzętami ze sklepów z akcesoriami akwarystycznymi. Podstawą jest czystość wody w stawie, więc tak ważny jest dobry filtr. Trzeba go regularnie czyścić, najlepiej pod strumieniem zimnej wody. Trzeba też uwzględnić, że bakterie, które się na nim gromadzą są niezbędne, dlatego nie możemy za dokładnie umyć filtru. Jeśli zaniedbamy ten proces, trzeba wymienić wodę w oczku, przynajmniej częściowo. Napowietrzanie także jest istotne, konieczne będą więc pompy wodne i fontanna. Latem uzupełniajmy wodę, która wyparuje.

Uwaga na glony

akwarium

Źródło: flickr.com

W lecie, w ciepłe i słoneczne dni, mogą pojawić się glony. Szkodzą nie tylko wyglądowi, lecz co ważniejsze rybom w oczku. Należy więc systematycznie je wyławiać samodzielnie. Logiczne, że dobrze pomagać sobie specjalnymi sprzętami do tego przeznaczonymi albo po prostu ogrodowymi sprzętami. Mniejsze glony należy raczej wyłowić specjalnymi sieciami.

Czyżbyś czuł ochotę na więcej tekstów na powyższy temat? Zapraszamy w takim razie do kolejnej witryny – po prostu naciśnij to czym karmić psa seniora i przeloguj się do naszego portalu.

Nie powinno się stosować chemikaliów, zwłaszcza, jeśli w stawie mieszkają. Więcej w temacie oczka wodnego i akcesoriów znajduje się tu:

Zwierzęta i rośliny
Dosyć oczywiste jest też to, że musimy zadbać o żyjątka z oczka wodnego. Odpowiednia woda, oczyszczanie z glonów – wiążą się z tym bezwzględnie. Zwierzęta należy dobrze karmić i obserwować ich zachowania. Dziwny objaw trzeba sprawdzić. Rośliny natomiast musimy regularnie przycinać i od czasu do czasu nawozić, jeśli nie rosną. Gdy jednak są zbyt aktywne, koniecznie trzeba je rozsadzać. Pokarm dla rybek i nawóz dla roślin wybierajmy jedynie ze sprawdzonych źródeł.