Autor: hlkljgk
Nie trzeba być amatorem wina, żeby potrafić wymienić takie nazwy jak Chianti, Marsala bądź Bardolino. Te wina włoskie to jedne spośród najbardziej znanych jak również lubianych trunków na świecie. Nic w tym szczególnego. Włochy zaliczają się najstarszych rejonów, zajmujących się uprawą winorośli.

Chwilowo na terenie kraju hodowanych jest ponad 2000 różnych gatunków winogron. Funkcjonuje tam przeszło milion winnic. Wytwarzają one blisko 15% globalnej produkcji wina. Włochy to globalny potentat w owej dziedzinie, zaś wina włoskie to marka sama w sobie.

Białe wino

Do produkcji białego wina stosuje się zazwyczaj jasne kiście. Co nie oznacza, że ciemna forma tych owoców się do tego nie przydaje. Białe wino sporządza się dzięki fermentacji czystego moszczu, czyli soku ze świeżo wyciśniętych winogron. Najbardziej popularne białe wino (sprawdź: wina polskie) we Włoszech to Soave. Swoją popularność zawdzięcza atrakcyjnej cenie jak również wyśmienitym walorom smakowym. To wino (zobacz: tempranillo ) mające względnie lekki aromat. Spożywając je wyczujemy migdałową nutę. Smakując tego białego wina ma się nieodparte odczucie lekkości oraz harmonii.

Wino czerwone

Jak już w wspominaliśmy, białe wino produkuje się dzięki fermentacji czystego soku, natomiast czerwone wino tworzy się w za pomocą skórek i pestek winogron. Występuje ono w wielorakich tonach czerwieni: od purpury, przez rubinowy, ceglasty, wiśniowy, po czarno -czerwony. Czerwone wino przygotowuje się z ciemnych kiści nazywanych popularnie czarnymi. Jedno z najbardziej prestiżowych czerwonych win włoskich to z pewnością Bardolino. To wino wytrawne wytwarzane w prowincji Werona. Polecane do pierwszych dań, salami, pieczeni jak również serów. Powinno się je serwować w temperaturze pokojowej.

Włosi – fani wina

Do śniadania, obiadu, kolacji. Win włoskich nie może zabraknąć w kuchniach Włochów w czasie żadnego z posiłków. W następstwie tego nie zadziwia fakt, iż obywatele Italii prowadzą jeśli chodzi o spożywanie wina. Mówiąc dokładnie zajmują drugie miejsce na świecie. Jeden obywatel tego państwa wypija rokrocznie 70,8 litra wina.