Od wielu stuleci znane są korzyści z kontaktów ludzi z końmi. W dawnych wiekach zwierzęta te były jedynym środkiem, służącym do transportu i przemieszczania się. Wykorzystywano je do ciągnięcia wozów z ładunkiem oraz z pasażerami. Także jazda na koniu znana jest człowiekowi od bardzo dawna. Obecnie jednak wykorzystywana jest wyłącznie w aspektach sportowych i rozrywkowych; do transportu stosuje się maszyny i pojazdy mechaniczne. Odkryto z kolei inne czynności, do jakich wykorzystuje się konie. Odkryto, że obcowanie z nimi ma pozytywny wpływ na organizm. Oprócz tego coraz większa liczba osób [referuje czynności związane z końmi w charakterze metody wypoczynku. Stajnia nie jest już odległym miejscem, gdzie mają prawo przebywać tylko wybrani. Coraz więcej ludzi chce zgłębiać naturę tych zwierząt i spędzać z nimi swój czas.

jazda konno

Źródło: morguefile.com

Koń jako terapia

Mianem hipoterapii nazywa się typ terapii, w której wykorzystuje się konie. Dobroczynny wpływ tych zwierząt na samopoczucie ludzi zarówno wolnych od chorób, jak i chorych odkryto już dawno. Dosyć niedawno natomiast do schorzeń, przy których pomocna jest hipoterapia, zaliczono autyzm. Ogólnie terapia taka oparta jest na jeździe konnej oraz ogólnie pojętym kontakcie z tymi zwierzętami. Jazda konna umożliwia wypracowanie właściwej postawy, trenuje zmysł równowagi i zdolności ruchowe. Hipoterapia to również dobrodziejstwa wynikające z przebywaniem z żywym stworzeniem i oswajanie się z nim, co pozostawia spore korzyści dla sfery psychicznej.

Spędzanie wolnych chwil

Główną czynnością związaną z końmi jest jazda konna (zobaczysz tu). Szkolenie można odbyć zarówno w wieku dziecięcym, jak i jako dorosły – bardzo dobrą okazją może być obóz konny. Aktualnie stadniny cieszą się coraz większą popularnością. Poza jazdą konną można tam wykonywać dużo innych aktywności, jak na przykład czesanie i zabiegi pielęgnacyjne dla koni czy lonżowanie, oznaczające prowadzenie konia na otwartym terenie za pomocą profesjonalnej linki. Konie (szczegółyo tym: Iska – stajnia i stadnina dla koni) wykorzystywane są do różnych sportów; niektóre z nich to sporty olimpijskie. W wolnym czasie można udać się na wyścigi konne, pokazy ujeżdżania lub skoków przez przeszkody. Do staropolskich tradycji zimowych z wykorzystaniem koni należy kulig. Również obecnie ta forma spędzania wolnych chwil wybierana jest przez wiele osób. Urządzanie kuligów zwykle nie jest zbytnio kosztowna, za to samo wydarzenie daje dużo radości.

Sprawdź propozycję Szkoły Jazdy Konnej Patataj:
Wyświetl większą mapę

Źródło: Patataj.com