Zwyczaj obdarowywania się nawzajem zakorzeniony jest bardzo mocno zarówno w ludzkiej świadomości, jak i kulturze i tradycji. Obdarowujemy się nawzajem przy najróżniejszych okazjach, a także i bez powodu. Podarunki bywają małe, symboliczne, lub też większe. Mogą być ze sklepu lub wykonane według własnego pomysłu. Zawsze jednak mają na celu wywołanie radości i uśmiechu na twarzy obdarowanej osoby.

Wyjątkowe okazje

Istnieje kilka specjalnych dni w roku, które ściśle wiążą się z wręczaniem prezentów. Przede wszystkim na myśl przychodzą w tym miejscu święta Bożego Narodzenia. W dzisiejszych czasach odchodzi się od świętowania imienin; większą rangę zyskały urodziny. W wyjątkowy sposób świętuje się urodziny osiemnaste, jak również często „okrągłe”: trzydzieste, 40-te i tak dalej; prezent na urodziny (odwiedź prezentokrację) może być wtedy bardziej okazały, podobnie jak ewentualna uroczystość. Z Zachodu przeszła do Polski moda na romantyczne prezenty walentynkowe, mająca coraz więcej zwolenników. Innymi okazjami mogą być rocznice (na przykład ślubu), mikołajki, oraz takie święta jak Dzień Dziecka, Dzień Nauczyciela i dużo innych.

Jeśli prezentowany artykuł jest dla Ciebie interesujący, odwiedź ten link czapka mikołaja gdzie kupić, a dowiesz się więcej informacji, jakie Cię bardzo zaciekawią.

Przyjęło się, że prezenty daje się z okazji ślubu, chrzcin czy pierwszej komunii dziecka. W szkołach jest zwyczaj kupowania nauczycielom przez ich podopiecznych upominków z okazji końca roku szkolnego, jako wyraz wdzięczności za całoroczny trud.

Oryginalny prezent

To taki prezent, który spowoduje u obdarowanej osoby nie tylko radość, ale i mile ją zaskoczy. Wybieranie upominku nie jest zadaniem łatwym, w szczególności jeżeli chce się, by był on jedyny w swoim rodzaju. Typowym następstwem są wysokie koszty, jakie się ponosi.

balon w chmurach

Autor: Kārlis Dambrāns
Źródło: http://www.flickr.com

Przelot balonem (kliknij odnośnik do prezentokracji) jako upominek dla ukochanej osoby byłby na pewno niesamowitym przeżyciem, jednak nie każdy ma tak dużo pieniędzy. Należy jednak pamiętać o drugiej opcji – niezapomniane upominki to bardzo często te zrobione własnoręcznie, gdzie ma znaczenie w dużej mierze oryginalny i trafny pomysł. Zależy to oczywiście od indywidualnych chęci i zdolności. Muzykalny facet, chcący dać małżonce prezent na rocznicę, może ułożyć i/lub zagrać utwór specjalnie dla niej. Przy dzisiejszym zaniku tradycji wysyłania pocztówek szczególnie rzadkie są te zrobione własnoręcznie. Swoistym podarunkiem może być także wyjątkowy pomysł na zaręczyny. Można zobaczyć mężczyzn proszących o rękę swoją wybrankę na koncertach muzycznych, w przerwach meczów, w mediach, w najbardziej niezwykłych sytuacjach i miejscach.

Jaki prezent i dla kogo?

Wybór prezentu uzależnia się w dużej mierze od tego, kto ma go otrzymać. Tradycją stało się, że na większość okazji właściwym podarunkiem dla kobiety mogą być kwiaty. Wspomniane już oświadczyny związane są nierozerwalnie z wręczeniem pierścionka. Najprościej mówiąc – prezent dla dyrektora powinien być czymś zupełnie odmiennym niż prezent na 40-tkę bliskiego znajomego.