Autor: Ovation
Wielu młodych osób decyduje się zacząć swoją przygodę z gitarą, mając małe pojęcie o tym, którą gitarę kupić i na co zwrócić uwagę przy zakupie instrumentu.

Odpowiedź na to pytanie to absolutna podstawa, nie jest to jednak sprawa banalna. Bardzo często zależne jest to po prostu od funduszy, jakie mamy zamiar przeznaczyć na pierwszy instrument. Jeśli mamy do dyspozycji na przykład kwotę 300 PLN, to możemy w sklepie muzycznym kupić gitarę zupełnie nową, choć wcale nie znaczy to, że gitara ta będzie lepszą od używanej gitary za 50 PLN, jaką posiada do sprzedania znajomy z klasy, czy sprzedawca z lombardu, który właśnie znalazł się w posiadaniu niezłego instrumentu, a nie zna jego prawdziwej wartości. W każdym razie, jeżeli mamy zamiar zacząć uczyć się pierwszych akordów, prostych piosenek, ewentualnie kilku riffów rockowych, to najlepiej kupić gitarę akustyczną lub klasyczną. Gitara Akustyczna ma inną budowę od klasycznej i przede wszystkim różni się od niej brzmieniem. Osobiście na początek wybrałbym gitarę klasyczną. Ma ona {TAG=struny] nylonowe i – w odróżnieniu do metalowych strun akustycznych – nie bolą od nich tak opuszki palców. Gryf jest szerszy, zatem łatwiej też trafiać w odpowiednie struny, dodatkowo zakres dynamiki takiego instrumentu jest zazwyczaj szerszy niż instrumentu akustycznego.

Inną sprawą jest to, iż przy finansach do kilkuset złotych gitary są raczej słabej jakości, rzadko kiedy stroją na wszystkich progach a struny ”wiszą wysoko nad gryfem – wówczas przy metalowych strunach poza niewygodą gry dochodzą dodatkowo kwestie niestrojącego instrumentu. W przypadku strun w „klasyku” (struny nylonowe) są one znacznie bardziej rozciągliwe i niewymierzony dobrze gryf czy nierówno nabite progi, będą słabiej słyszalne.

Jeśli ktoś myśli o graniu na gitarze w profesjonalnym zespole, ćwiczeniu kilka godzin codziennie, wie, że jest to zajęcie, które zajmie mu cały wolny czas przez najbliższe lata, wtedy można pomyśleć o zakupie gitary elektrycznej. Należy jednak pamiętać, iż do takiego instrumentu wymagany jest jeszcze wzmacniacz, najlepiej w zupełności lampowy – wówczas będzie oddawał wszelkie szczegóły artykulacyjne spod naszych palców. Unikniemy sytuacji, w której po dwóch latach grania przesiadamy się z wzmacniacza tranzystorowego na „lampę” i okazuje się, iż jesteśmy zmuszeni wszystkiego uczyć się od nowa, bo ”nic nie chce brzmieć”.

Przy decyzji na gitarę elektryczną również należy pamiętać o kosztach. O ile używany średniej klasy wzmacniacz lampowy można kupić już w kwocie ok. 1500 złotych, to z gitarą nie jest tak prosto. Oczywiście można trafić na sensowną używaną gitarę za na przykład 1000 złotych czy 1500 PLN, jednak należy ją bardzo dokładnie przetestować pod okiem osoby, która się zna na gitarach i wie, na co zwrócić szczególną uwagę (typ drewna oraz przetworników, jakość wykonania, profil gryfu, akcja strun, forma nabicia progów, strój w wysokich i średnich pozycjach, menzura, komfort gry no i przede wszystkim brzmienie). Należy mieć świadomość, iż dobra gitara elektryczna ma prawo kosztować nawet ponad 10 000 PLN.

Niezbędny jest Ci link do źródła? Nie obawiaj się. W naszym kolejnym poście odnajdziesz wszystko, czego Ci trzeba. Zachęcamy!

Dobrej klasy gitara klasyczna czy akustyczna może być nawet jeszcze droższa, z uwagi na większy stopień trudności wykonania.

Polecamy: zespół muzyczny Wrocław