Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione na całym świecie od wielu stuleci. W początkowym stadium ich wartość upatrywano wyłącznie w urodzie, czyli kształcie kryształów i blasku. Wymienione cechy również zadecydowały o tym, że z kamieni szlachetnych zaczęto tworzyć elementy dekoracyjne. Kamienie te jednak to nie tylko piękno i połysk, ale też sporo przydatnych właściwości.

O korzystnym wpływie minerałów na zdrowie człowieka mówi duża liczba historii, w których każdemu minerałowi przypisane jest inny rezultat. Cenne kamienie odznaczają się różną twardością. Te o twardości największej są bardzo przydatne w przemyśle. Najtwardszy minerał występujący na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do produkcji takich elementów jak ostrza pił i wiertła do twardych materiałów. Z kolei minerał o najniższym poziomie twardości czyli talk (https://skalnik.pl/wspinaczka-magnezja.html) stosuje się w środkach chemicznych i środkach kosmetycznych.

Ozdoby

wspaniała drogocenna korona

Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamieni szlachetnych przede wszystkim wyrabia się różnego rodzaju elementy ozdobne. Dobre są do tego zarówno kamienie najdroższe takie jak diament, jak również kamienie półszlachetne jak cytryn. Cytryn zresztą w wyrobach ozdobnych wygląda bardzo elegancko ze względu na atrakcyjny kształt kryształów i ich żółto-złoty odcień. Do kupienia jest bardzo wiele typów ozdób z kamieni. Charakterystyczne jest to, że kamienie zazwyczaj są oprawiane w srebro, rzadko w złoto. Tak więc oferowana jest biżuteria ze srebra z kamieniami w postaci pierścionków, kolii, kolczyków i innych. Poza tym można dostać elementy nie tak eleganckie, a zarazem mniej kosztowne, w formie przykładowo naszyjnika z jednym kamieniem na rzemyku. Elementy tego rodzaju są najczęściej wybierane przez dzieci – odkryj więcej.

Pozostałe produkty
Minerały takie jak na przykład agat idealnie nadają się do przerabiania na rozmaite przedmioty użytkowe. W wielu miejscach do nabycia są agatowe przyciski do papieru w najróżniejszych formach, świeczniki czy figurki. Ponadto bardzo dobrym pomysłem na prezent może być szachownica z agatu w zestawie z kompletem figur również wykonanych z agatu. Niektóre kamienie takie jak większa cześć kwarców są podatne na kształtowanie, pozostałez kolei jak między innymi malachit czy cyrkon bardziej nadają się do wytwarzania prostej biżuterii.