Kamienie szlachetne i półszlachetne są znane i cenione na całym świecie od wielu stuleci. W początkowym stadium ich wartość upatrywano wyłącznie w urodzie, czyli kształcie kryształów i blasku. Wymienione cechy również zadecydowały o tym, że z kamieni szlachetnych zaczęto tworzyć elementy dekoracyjne. Kamienie te jednak to nie tylko piękno i połysk, ale też sporo przydatnych właściwości.

O korzystnym wpływie minerałów na zdrowie człowieka mówi duża liczba historii, w których każdemu minerałowi przypisane jest inny rezultat. Cenne kamienie odznaczają się różną twardością.

Czy wiesz, że więcej przeczytasz tu? To oczywiście podobna tematyka, więc na pewno te artykuły również są warte zgłębienia.

Te o twardości największej są bardzo przydatne w przemyśle. Najtwardszy minerał występujący na Ziemi czyli szmaragdy używany jest do produkcji takich elementów jak ostrza pił i wiertła do twardych materiałów. Z kolei minerał o najniższym poziomie twardości czyli talk (https://skalnik.pl/wspinaczka-magnezja.html) stosuje się w środkach chemicznych i środkach kosmetycznych.

Ozdoby

wspaniała drogocenna korona

Autor: July staff Sino
Źródło: http://www.flickr.com

Z kamieni szlachetnych przede wszystkim wyrabia się różnego rodzaju elementy ozdobne. Dobre są do tego zarówno kamienie najdroższe takie jak diament, jak również kamienie półszlachetne jak cytryn. Cytryn zresztą w wyrobach ozdobnych wygląda bardzo elegancko ze względu na atrakcyjny kształt kryształów i ich żółto-złoty odcień. Do kupienia jest bardzo wiele typów ozdób z kamieni. Charakterystyczne jest to, że kamienie zazwyczaj są oprawiane w srebro, rzadko w złoto. Tak więc oferowana jest biżuteria ze srebra z kamieniami w postaci pierścionków, kolii, kolczyków i innych. Poza tym można dostać elementy nie tak eleganckie, a zarazem mniej kosztowne, w formie przykładowo naszyjnika z jednym kamieniem na rzemyku. Elementy tego rodzaju są najczęściej wybierane przez dzieci – odkryj więcej.

Pozostałe produkty
Minerały takie jak na przykład agat idealnie nadają się do przerabiania na rozmaite przedmioty użytkowe. W wielu miejscach do nabycia są agatowe przyciski do papieru w najróżniejszych formach, świeczniki czy figurki. Ponadto bardzo dobrym pomysłem na prezent może być szachownica z agatu w zestawie z kompletem figur również wykonanych z agatu. Niektóre kamienie takie jak większa cześć kwarców są podatne na kształtowanie, pozostałez kolei jak między innymi malachit czy cyrkon bardziej nadają się do wytwarzania prostej biżuterii.