Książka jest elementem codzienności dużej liczby ludzi. W obecnych czasach często tradycyjna książka zastępowana jest przez innowacyjne narzędzia. Narodziła się również książka w wersji elektronicznej, która do jakiegoś stopnia wyparła już jej standardową, drukowaną postać. Skala tego procesu nie jest jednak tak wielka, jak myślą niektóre osoby. Także aktualnie jest wiele osób, dla których niezastąpioną wartość prezentuje książka papierowa, która jest namacalnym nośnikiem. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, jak złożonym procesem jest stworzenie tradycyjnej książki.

przeglądanie książki

Autor: foam
Źródło: http://www.flickr.com
W proces ten angażuje się wiele osób, które są profesjonalistami w swoim fachu. Ich talent i doświadczenie przydatne jest do tego, by każdy poziom procesu produkcji odbywał się szybko i prawidłowo. W Polsce, jak można się spodziewać, największe miejsca wytwarzania książki stanowią duże miasta, jak na przykład Warszawa czy Wrocław. To w nich wytwarzanie książek odbywa się na najwyższym poziomie, a ilość wyrobów jest zazwyczaj największa.

książki na półkach

Autor: Oliver Tacke
Źródło: http://www.flickr.com

Od pliku cyfrowego do okładki

Aktualnie proces powstawania książki przebiega trochę inaczej niż dawniej. Dzisiejszy stan rzeczy jest w dużej mierze ze względu na stworzenie i upowszechnienie się innowacyjnych technologii. Dlatego na przykład forma, z której drukowana jest książka, jest w postaci cyfrowej. W drukarni tworzone są wydruki na dużych arkuszach, które następnie są przycinane z użyciem specjalnego urządzenia i składane w odpowiednie strony. Im większa liczba barw potrzebnych jest do wydrukowania stron, tym wyższy jest koszt produkcji. Następnie klei się blok książki i wytwarza okładkę, czym zajmuje się introligator (więcej informacji w tym miejscu: ).

Ratunek dla starych książek

Książka, tak samo jak sporo innych produktów, po określonym czasie użytkowania zużywa się. Oczywiste jest natomiast, że zużyta w dużej mierze książka to taka, której nikt nie zechce już używać. Dlatego opracowano dużo różnych procesów, które pozwalają na wydłużenie „życia” produktu. Jednym z tego typu metod jest stosowanie dodatkowej oprawy książki; metodę tę nierzadko stosuje się także do roczników czasopism.

Czy ten tekst Ci się podoba? Jeżeli tak, to żeby uzyskać podobne dane na prezentowany temat, spójrz na informacje, one na pewno też przykują Twoją uwagę.

Zakładem, w którym dokonuje się takich procesów, jest introligatornia (więcej: ).