E-book czyli elektroniczna książka jest obecnie najlepiej sprzedającym się artykułem na zachodzie. Stopniowo wypiera on klasyczne, papierowe książki ponieważ niektóre tytuły wydawane są wyłącznie w postaci e-booków zwłaszcza w takich dziedzinach jak informatyka. E-booki pojawiły się parę lat temu w postaci manuali dołączanych do różnych programów komputerowych. Razem z rozpowszechnieniem internetu, powstaniem DotComów czyli firm prowadzących swoją działalność gospodarczą wyłącznie w internecie i zapotrzebowaniu na wiadomości, ebooki stały się niezwykle popularne. Przyczyniło się do tego dużo zalet tej formy książki do których wiodącą jest niski koszt produkcji.

książki tradycyjne i elektroniczne

Autor: ActuaLitté
Źródło: http://www.flickr.com
Współczesne e-booki zapisane są przede wszystkim w formacie pdf zapewniającym bezpieczeństwo informacji w nich umieszczonych, bo takich plików nie da się redagować bez specjalnego programu. Do odczytu tego formatu konieczny jest program Acrobat Reader firmy Adobe (program rozpowszechniany nieodpłatnie). Po jego ściągnięciu i zainstalowaniu trzeba tylko ściągnąć parę książek. Czytanie książek zostało wyparte przez telewizję i Internet. Miłośnicy lektur biją na alarm widząc, że sprzedaż książek bardzo spada, a dzieci i młodzież spędzają wiele godzin przed ekranem komputera lub telewizora. Tymczasem darmowe ebooki to szansa na powrót wielu do czytania. Nieistotne czy to beletrystyka, książki naukowe, czy komiksy. Każdy odnajdzie coś dla siebie, a tu przykłady – .

czytnik e-booków Kobo

Autor: Maria Elena
Źródło: http://www.flickr.com

Jest to przede wszystkim podyktowane tym, że ebooki są tańsze, a technologia elektronicznego papieru jest już tak dopracowana, że stać na nią już większość czytelników, Czytanie na e-booku to prawdziwa przyjemność. Nie męczy wzroku tak jak normalny ekran laptopa, tabletu czy smartfonu. Do czytania książek na ekranie czytników elektronicznych potrzebne jest zewnętrzne źródło światła. Nie należy odbierać tego jako wadę, a wręcz przeciwnie. Przecież normalne książki papierowe także czytamy tylko przy zewnętrznym oświetleniu. Następną zaletą czytników ebooków jest dużo innych funkcji. Możemy przeglądać na nich zdjęcia, słuchać muzykę, czy też przeglądać internet.

Ebooki są dużo tańsze od papierowych wersji. Niestety w Polsce wydający nie są przeświadczeni jeszcze do wydawania jednocześnie książek w wersji elektronicznej i papierowej. Ich objekcje powiązane są z piractwem. Wydawcy zachodni nie mają z tym dużego problemu i nabywcy mają zawsze do wyboru dwie wersje książek, nawet premierowych bestsellerów. Przyszłość jest coraz lepsza dla ebooków, bo już w pierwszej połowie roku 2012 dostrzeżono duży wzrost sprzedaży ebooków, a sami wydawcy też zaczynają patrzeć na wydania elektroniczne bardziej przyjaźniej i wydawanie papierowej i elektronicznej wersji książki bywa już normą. Plany na następne lata zakładają znaczny wzrost rzędu kilkuset procent rocznie rynku ebooków, również naukowe. Już dziś dostępne są takie jak – elektroniczne encyklopedie i leksykony.

Dostępne w sieci bezpłatne ebooki to książki umieszczone w wersji elektronicznej.

Jeżeli po zapoznaniu się z tym tekstem myślisz, że warto jest bardziej poznać ten temat, to ponadto zerknij tutaj nauka angielskiego przez internet.

Możemy je odczytywać na ekranach komputera, tabletów, za pomocą smartfonów ze specjalnym oprogramowaniem a także na czytnikach. Czytnik mieści się w dłoni, jest lekki, można schować go do torby czy kieszeni, a jednocześnie można na niego wgrać kilkaset publikacji.