Na świecie jest bardzo wiele różnych sportów i nieustannie powstają nowe. W grupie sportów drużynowych z pewnością najpopularniejszą dyscypliną w skali świata jest piłka nożna. Popularność tego sportu w większości przypadków objawia się oglądaniem meczów w telewizji, niektórzy jednak decydują się na granie w piłkę nożną we własnym zakresie. Zwykle w piłkę nożną dla własnej przyjemności grają najmłodsi i młodzi chłopcy, zwłaszcza że na zajęciach wychowania fizycznego w szkole piłka nożna nagminnie się pojawia. Wiele dzieci marzy wówczas o karierze zawodnika piłki nożnej. Jak we wszystkich innych dyscyplinach, również w piłce nożnej istnieją typowe dla niej elementy ubioru. Spodenki piłkarskie różnią się od tych, w jakich gra się w koszykówkę czy inne sporty. Części stroju piłkarskiego ewoluowały przez lata.

Buty

piłkarzyki

Źródło: http://www.vivafitness.pl/
W piłce nożnej obuwie ma ogromnie znaczącą rolę. Musi nie tylko zapewniać zawodnikowi właściwą przyczepność do murawy, ale również pozwolić mu kopnąć piłkę z właściwa siłą. Do tych zadań wyprodukowano korki, czyli buty sportowe z typowymi kolcami na podeszwie. Korki piłkarskie także przeszły ewolucję, korki, z początku gumowe, stanowiły integralną część buta (lanki). W kolejnych latach stworzono tak zwane wkręty, a więc obuwie z metalowymi korkami wkręcanymi w podeszwę, które szybko uległy rozpowszechnieniu jako profesjonalne obuwie do piłki nożnej.

Spodenki, ochraniaczePodobnie jak wszystkie pozostałe części odzieży, również spodenki muszą być dopasowane dokładnie do potrzeb zawodnika. Spodenki – poprzednia strona – dla piłkarzy wykonane są z charakterystycznego przepuszczającego powietrze materiału. Na boisku do piłki nożnej innym bardzo istotnym przedmiotem są ochraniacze. Ochraniacze piłkarskie mają za zadanie chronić nogi zawodnika przed różnorodnymi urazami, zwykle przed następstwami kopnięć i wślizgów innych zawodników. Najlepiej jest nabywać produkty markowe, gdyż jest wtedy większa szansa, że zapewnią odpowiedni poziom bezpieczeństwa podczas gry. W tym wypadku wyższa cena często faktycznie związana jest z jakością. Dzięki ochraniaczom zawodowym i początkującym zawodnikom udaje się uniknąć niebezpiecznych urazów.