Finansowanie społecznościowe to coraz częściej spotykany sposób na opłacenie kreatywnego pomysłu lub nawet rozpoczęcie działalności. Reguła działania jest prosta – trzeba przedstawić swój projekt i zaoferować drobne prezenty za pomoc finansową. Po osiągnięciu ustalonego celu, otrzymuje się całą zgromadzoną sumę pomniejszoną o nieznaczną prowizję. Jeśli pomysł się jednak nie uda, dotacje są zwracane wpłacającym. Dotować można dowolną rzecz – nowinki w technologii, albumy zdjęć, komiksy, kolekcje ubrań lub grę komputerową. Najbardziej liczy się oryginalny pomysł, który ma za zadanie spodobać się dużej rzeszy osób.

wykres
Pozytywnie rozpatrzone pomysłyW skali świata udało się już zrealizować dużo projektów korzystających z tego typu opłacania. Wiele z nich to bardzo drogie projekty, które do zrealizowania potrzebowały nakładów rzędu kilkuset tysięcy, a nawet miliona dolarów. Jeśli jednak projekt jest dobry, to nie będzie to duży problem. Użytkownicy sieci WWW zwłaszcza upodobali sobie projekt konsoli do gier, działającej na bezpłatnym oprogramowaniu czy koszulę działającą za pomocą kosmicznej technologii, która pozwala regulować temperaturę ciała. Na wymienione przedsięwzięcia udało się zebrać jednorazowo najwyższe sumy pieniędzy. Poparciem największej rzeszy ludzi cieszy się jednak muzyka i programy komputerowe. Zaskakująco wielu artystów wypromowało się już zbierając pieniądze na pierwsze wydawnictwo płytowe i zapewniając sobie tym samym powodzenie sprzedaży na całym świecie, za pośrednictwem portali crowdfundingowych np.: wspieram.to.

Materiał przedstawiający taką sprawę jest bardzo wnikliwy, jednak dobrze byłoby zbadać inny punkt wiedzenia. My zalecamy to opracowanie.

Na terenie kraju przykładem tego rodzaju artystki jest Julia Marcell, która wyprodukowała w ten sposób swoją pierwszą płytę. W późniejszym czasie trafiła pod skrzydła dużych firm fonograficznych.

Finansowanie w kraju
Crowdfunding w Polsce na razie zyskuje na popularności W kraju działa parę portali zajmujących się tego typu finansowaniem, każdy jest skierowany na odmienną działalność. Można więc dotować przedsięwzięcia charytatywne, kulturalne czy muzyczne, funkcjonują też portale ukierunkowane na bardziej oryginalne projekty. O ile jednak poza granicami Polski wielokrotnie udawało się uzyskać kwoty większe niż milion dolarów, o tyle tak śmiałe przedsięwzięcia nie były jeszcze finansowane w kraju.