Airsoft jest to gra grupowa, w której używane są pneumatyczne repliki dawnej broni strzelające plastikowymi kulkami. Gry te zazwyczaj rozgrywane są w odludnych miejscach w lasach, na poligonach wojskowych czy pustych halach fabrycznych. Głównym celem wyposażonych w karabiny na kulki zawodników jest rzecz jasna trafienie przeciwnika, zazwyczaj nie czyniąc mu krzywdy.

Bitwy odbywają się według ustalonych scenariuszy, często oryginalnych, lecz również odtwarzających znane z historii potyczki wojsk lub oddziałów paramilitarnych. Gry te mają swoje zasady. Obowiązuje również tak zwane „Prawo ASG”, zgodnie, z którym się odbywają. Podstawową zasadą jest używanie gogli ochronnych, aby chronić wzrok. Scenariusze gier bywają bardzo różne, od zwykłych strzelanek, gdzie po prostu należy wykluczyć z gry przeciwników, po skomplikowane strategie, które wiernie odwzorowują realne pole walki z wsparciem logistycznym i siatką wywiadowcza. Takie urozmaicone rozgrywki potrafią trwać ponad dobę, wymagają więc doskonałej kondycji fizycznej i mocnej psychiki.

paintball, asg

Autor: West Point Public Affairs
Źródło: http://www.flickr.com/

Rodowód airsoftu tkwi w Japonii. Tam wytworzono pierwsze repliki broni, aby oferować japońskim siłom samoobrony możliwość treningu bojowego ze względu na niezwykle rygorystyczne przepisy dotyczące używania broni palnej, nałożone na japońskie siły zbrojne po przegranej wojnie. Do dziś japońskie repliki broni są najwyższej jakości. Ponieważ w odróżnieniu od paintballu kulki, którymi strzela się w airsofcie, nie są wypełnione farbą, uczestników gier obowiązuje swego rodzaju kodeks honorowy i obowiązek przyznania się do trafienia przez przeciwnika.

Gra ta zdobywa coraz większą rzeszę zwolenników pochodzących z różnych środowisk i chcących aktywnie spędzić czas wolny. Wyposażenie do gry, nie tylko wspomniane wcześniej karabiny, ale też pistolety na kulki, gogle i inne ochraniacze, a także buty taktyczne i mundury, posiada obecnie każdy sklep asg, a sklepów tych jest coraz więcej, również w internecie.